Relacja z VIII Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia

VIII Wrocławskie Dni Promocji Zdrowia za nami. Ostatni weekend września świętowaliśmy pod hasłem “Więcej zdrowia, więcej życia”. Wrocławianie oraz goście odwiedzający miasto mieli okazję wziąć udział w mnóstwie prozdrowotnych atrakcji.

Dzień pierwszy rozpoczął się od przyjazdu peletonu rowerowego na Wyspę Słodową. W tym czasie na scenie odbyło się uroczyste otwarcie wydarzenia, a następnie szereg występów artystycznych, sportowych oraz pokaz doświadczeń chemicznych. Jednak atrakcją główną były stoiska ze specjalistami, gdzie chętni mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji m.in. z zakresu chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i zaburzeń metabolicznych, chorób nowotworowych. Ponadto zainteresowani mogli się poradzić w kwestii profilaktyki uzależnień, zdrowia matki i dziecka, zdrowia psychicznego, poradnictwa rodzinnego, opieki w środowisku domowym, zdrowego żywienia, poradnictwa dla osób niepełnosprawnych. Pierwszego dnia postanowiliśmy nagrodzić osoby, które zadbają o swoje zdrowie. W związku z tym rozdawaliśmy specjalne karty na punkty, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, które po wykonaniu odpowiedniej ilości prozdrowotnych aktywności upoważniały do odbioru upominku. A do wygrania było mnóstwo nagród rzeczowych, a także wejściówki do naszych Partnerów na zajęcia lub badania. W sobotę odbyła się również akcja honorowego oddawania krwi - wszystkim krwiodawcom serdecznie dziękujemy za oddanie cząstki siebie.

Niedzielę rozpoczęliśmy tanecznym Flash Mobem, który zainaugurował Tydzień Ruchu. Chwilę później odbyło się przedstawienie lalkowe, następnie pokaz kulinarny, pokaz Tai Chi i koncert jazzowy. Tego dnia Wrocławianie także mogli skorzystać z bezpłatnych porad i badań. Wykonywano między innymi pomiary ciśnienia tętniczego krwi, badania poziomu cukru i cholesterolu, pomiary składu ciała, badania spirometryczne. Wszystkie te działania są niezwykle ważne w profilaktyce chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy, otyłości, nowotworów, chorób układu oddechowego. Chętni mogli podjąć naukę z zakresu samobadania piersi czy udzielania pierwszej pomocy. Prócz badań, ważny jest ruch oraz zdrowe odżywianie. Wrocławianie mieli okazję wziąć udział m.in. w lekcji Nordic Walking oraz Kung Fu, a także zaopatrzyć się w zdrowe produkty.


Organizatorem wydarzenia był Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Tagi: