O wegetarianizmie słów kilka

warzywa w diecie wegetariańskiej
dieta wegetariańska

Wegetarianizm definiowany jest jako rodzaj diety, która charakteryzuje się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia mięsnego i ewentualnie jaj lub nabiału. Dieta wegetariańska stosowana jest nie tylko z powodów zdrowotnych. Często jest sposobem na podkreślenie wyznawanych zasad moralnych i etycznych.

Idea wegetarianizmu rozwinęła się na subkontynencie indyjskim II tysiącleciu p.n.e. Miała wówczas ścisły związek z religijno-filozoficznym systemem wierzeń. W Europie pojawiła się w VI wieku p.n.e. Etyczne wartości wegetarianizmu były pierwotnie podkreślane przez pitagorejczyków. Wśród nich znajdowali się filozofowie oraz uczeni.

Odmiany wegetarianizmu

  • Laktoowowegetarianizm – najpopularniejsza i najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych. Dopuszczone są natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego: nabiał, jajka, miód.
  • Laktowegetarianizm –  odmiana wegetarianizmu, polegająca na wyłączeniu z jadłospisu jajek, dopuszcza jednak spożywanie mleka i jego przetworów.
  • Owowegetarianizm – dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek.
  • Witarianizm – dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie świeżych warzyw i owoców. Odrzuca jakiekolwiek potrawy gotowane, także napoje takie jak kawa, czy herbata.
  • Weganizm – polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta: mięsa, mleka, serów, jaj, miodu. Weganie nie korzystają z produktów, w powstawaniu których brały udział zwierzęta, takich jak: skórzane ubrania, futra, testowane na zwierzętach kosmetyki.
  • Frutarianizm – frutarianie nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego oraz owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Ich pokarmem są owoce, które same spadną z drzewa.

Jak realizować dietę wegetariańską?

1. Należy spożywać i łączyć w poszczególnych posiłkach takie produkty, które uzupełniać będą się pod względem zawartych w nich aminokwasów np. fasola z ryżem, kasza z grzybami.

2. W posiłkach należy uwzględniać owoce i warzywa bogate w witaminę C oraz produkty zbożowe wzbogacone żelazem (powodem jest niska biodostępność żelaza niehemowego).

3. Spożywanie nasion słonecznika lub dyni, owoców morza, a także kukurydzy zapobiegnie wystąpieniu niedoborów cynku.

4. Aby zapobiec niedoborom witaminy D, należy spożywać tłuszcze bogate w tę witaminę tj. margaryny wzbogacone w wit. D oraz grzyby i przetwory z grzybów.

5. Ryzyko niedoborów witaminy B12 niweluje spożywanie nabiału, weganie powinni natomiast uwzględniać w jadłospisie zbożowe przetwory śniadaniowe i inne produkty wzbogacone witaminą B12 oraz fermentowane produkty roślinne.

Mały wegetarianin?

Oficjalne stanowisko Krajowego Konsultanta w dziedzinie Pediatrii i Zespołu Ekspertów w sprawie stosowania diet wegetariańskich w wieku rozwojowym dopuszcza u dzieci jeden rodzaj wegetarianizmu - laktoowowegetarianizm. Dieta ta powinna być zbilansowana, a rozwój dziecka monitorowany.

Ciekawostki

- szwajcarski lekarz Maximilian Oskar Bicher – Benner reprezentował pogląd, iż wegetariańskie jedzenie jest metodą leczniczą,

- wegetarianami byli tacy filozofowie jak: Sokrates, Pitagoras, Platon, Bernard Russel,

- wegetarianizm jest nakazany w niektórych religiach – hinduizmie, religii trackiej, Zarostrianów, Adwentystów Dnia Siódmego,

- do znanych wegetarian należeli: Leonardo da Vinci, Isaac Newton, Franz Kafka, Albert Einstein, Thomas Edison, Mahatma Ganndhi

Opracowanie: Miasto w Formie

Tagi: