Sezon wakacyjny w pełni! Zadbaj o swoje oczy

Sezon wakacyjny w pełni! To czas relaksu, błogiego lenistwa, odpoczynku. Możemy robić to, czego dusza zapragnie. Na ogół wyrywamy się z domowego zacisza i odwiedzamy wymarzone miejsca. Dla jednych spełnieniem marzeń jest plaża i morze, inni preferują góry. Gdziekolwiek jesteśmy, nie zapominajmy o odpowiedniej ochronie naszych oczu!

Basen, morze - kto nie lubi się ochłodzić podczas upałów? Woda słona czy chlorowana bardzo podrażnia nasze oczy. Może to doprowadzić do wystąpienia tzw. “zespołu suchego oka”, a więc swędzenia, pieczenia, uczucia piasku pod powieką... Chrońmy nasze oczy poprzez wkładanie okularów, które zabezpieczą naszą gałkę oczną. Ci, którzy noszą soczewki kontaktowe na czas pływania powinni wkładać te jednorazowe, aby mieć później jak najmniejszą styczność z “basenowymi” bakteriami.

Równie ważna dla naszych oczu jest odpowiednia dieta. Lato obfituje w sezonowe warzywa i owoce, których nie może zabraknąć przy każdym posiłku. Witamina A oraz C są najcenniejsze dla naszego wzroku. Znajdziemy je m.in. w marchewkach, brokułach, pomidorach czy cytrusach.

A co z profilaktyką? Okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV oraz polaryzacją (nie te z bazarku czy targu) powinny być naszym niezbędnym atrybutem podczas wakacyjnych wojaży. Podobnie jak krople nawilżające, którymi można zniwelować uczucie suchości lub przemyć oko od piasku.

Pamiętajmy! Urlop to nie tylko zabawa. O zdrowie trzeba dbać na każdym kroku. Nasze oczy nie mają wakacji - pracują na pełnych obrotach przez cały czas.

Tagi: