Skąd bierze się smog?

Stan jakości powietrza we Wrocławiu pogarsza się z roku na rok – a jednak mało kto o tym wie. Czym tak naprawdę jest smog? Co znajduje się pod tajemniczą nazwą zjawiska, które zatruwa ludność całego świata?

Smog definiujemy jako nienaturalne występowanie zanieczyszczeń powietrza w skutek działań człowieka. W zależności od konkretnych przyczyn wyróżniamy dwa rodzaje: smog typu Los Angeles (powstający w słoneczne dni przy dużym ruchu ulicznym) oraz typu Londyńskiego (związany przede wszystkim z dymem powstającym przy spalaniu węgla).

Na terenie Wrocławia największym problemem jest ilość gospodarstw domowych, w których używa się drewna oraz węgla w celach grzewczych, a także zanieczyszczenia komunikacyjne. Ilość samochodów na terenie Wrocławia szacuje się na ok 500 tys! Dzięki temu Wrocław często zyskuje miano “najwolniejszego” czyli najbardziej zakorkowanego polskiego miasta, a także zdecydowanie wzrasta ilość szkodliwych substancji w powietrzu, przez które Wrocław został uznany w 2015 roku przez francuski dziennik le Monde za 8. najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie!

Czy jest coś co możemy zrobić by wspomóc walkę ze smogiem? Jak w każdym przypadku zmianę warto zacząć od siebie - postarajmy się zadbać o odpowiednią termoizolację naszego domu, wymieńmy stary piec węglowy na gazowy lub ogrzewanie miejskie (istnieją programy, które zwrócą nam znaczną część kosztów związanych z wymianą instalacji), reagujmy, gdy widzimy unoszący się z komina czarno-brunatny dym lub wypalane trawy i inne odpady - zgłośmy obserwację do straży miejskiej (tel. 986), która odpowiednio zareaguje.

Natomiast walkę z zanieczyszczeniami związanymi z transportem najlepiej zacząć od odstawienia samochodu, wybierzmy bardziej ekologiczny środek transportu - autobus lub rower. Czas spędzony na podróży możemy efektywnie wykorzystać - poczytać ciekawą lekturę w autobusie albo zadbać o kondycję kiedy przesiądziemy się na rower. Dodatkową zachętą, może być świadomość, że nie przyczyniamy sie do powstawania korków w mieście - wyobraźmy sobie ulice w centrum miasta, po których poruszają się wyłącznie rowerzyści i środki transportu publicznego.

Jednak najistotniejsze jest rozmawianie. Rozpocznijmy dyskusję w rodzinie a także gronie znajomych, podzielmy się naszą wiedzą, zaangażujmy w akcje przeprowadzane przez Wrocławskich aktywistów i razem zmieńmy przyszłość naszego miasta.

Więcej informacji: