Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Ziemi, który ma krzewić proekologiczne postawy wśród mieszkańców. Organizatorzy akcji mają na celu uświadomienie ludziom kruchości ekosystemu planety, dlatego urządzany jest szereg wydarzeń przez różnorodne instytucje.

Pomysł na to wydarzenie zrodził się końcem lat sześćdziesiątych w USA, podczas konferencji UNESCO na temat środowiska naturalnego. Ustanowienie Dnia Ziemi owocowało wielkim zaangażowaniem młodzieży studenckiej, co budziło ogromne zainteresowanie mediów. W rezultacie ponad 20 milionów obywateli wzięło udział licznych akcjach na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Obecnie ekologiczne święto obchodzone jest w prawie 200 krajach!

W Polsce ze Światowym Dniem Ziemi związane inne wydarzenia m.in.:

• „Godzina dla Ziemi”, która w tym roku trwała 29 marca od 20:30. Ten symboliczny gest ma skłonić do refleksji nad zmianą klimatu. Do udziału zachęcała ekologiczna organizacja pozarządowa - WWF Polska.

• „Dzień bez samochodu” –  polega na kształceniu wzorców zachowań proekologicznych i upowszechnianiu informacji o negatywnych skutkach używania auta( hałas, zanieczyszczenie powietrza itp.). 22 września Wrocławianie mogą korzystać za darmo np. z rowerów i komunikacji miejskiej.

• „Sprzątanie świata”, w którym udział bierze pod koniec września wiele szkół. Uczniowie wraz z nauczycielami wychodzą np. do parków i wspólnie oczyszczają ich teren z zalegających śmieci. Akcja ta ma popularyzować ekologię wśród dzieci i młodzieży.

• „Zamień elektro-odpady na kulturalne wypady” – wydarzenie organizowane także we Wrocławiu, które polega na wymianie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na wejściówki do różnych instytucji kulturalnych bądź sportowych. Akcji przewodzi Fundacja EkoRozwoju.

Z okazji Światowego Dnia Ziemi w wielu miastach odbywają się festyny, na których prezentują się rządowe i pozarządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska. Prócz tego przeprowadzane są zbiórki odpadów recyklingowych, zajęcia informacyjno-edukacyjne, happeningi, konkursy, ekologiczne gry i zabawy.

Jeśli jeszcze nie wiesz, co możesz zrobić dla swojej planety, WWF proponuje drobne zmiany w codziennych czynnościach, które mogą zmienić świat - zatem:

1. Ogranicz emisję gazów cieplarnianych(pamiętaj o gaszeniu światła, pomyśl o zamianie transportu z samochodu na rower lub komunikację miejską, wyjmuj ładowarkę z kontaktu po skończeniu ładowania, zamień żarówki na energooszczędne).

2. Ogranicz wycinkę lasów(zastanów się zanim coś wydrukujesz – czy aby na pewno jest Ci to potrzebne, a jeśli tak to drukuj dwustronnie, korzystaj z internetowych wydań czasopism, segreguj makulaturę).

3. Ogranicz ilość odpadów(zamień reklamówki foliowe na torby wielokrotnego użytku, wybieraj produktu w opakowaniach nadających się do recyklingu, zamiast kupować nowe przedmioty najpierw spróbuj naprawić stare).

4. Walcz z globalnym deficytem wody(zakręcaj kran podczas mycia zębów, naprawiaj wszelkie „kapiące” usterki, bierz prysznic zamiast kąpieli, pralkę czy zmywarkę uruchamiaj dopiero wtedy, gdy jest pełna).

5. Ogranicz liczbę elektrośmieci(dbaj o swój sprzęt, by działał jak najdłużej, kupując nowy sprzęt zastanów się, czy na pewno jest Ci potrzebny, przed oddaniem urządzenia do utylizacji pamiętaj o wyjęciu baterii i akumulatorów oraz wrzuceniu ich do odpowiedniego kontenera, niepotrzebne urządzenia przed wyrzuceniem na śmietnik spróbuj oddać potrzebującym).

Autor: Dorota Matusewicz

studentka na kierunku Zdrowie Publiczne, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu