Alergia czy nietolerancja pokarmowa

Poza nietolerancją na laktozę czy gluten mogą wystąpić inne niepożądane reakcje na spożywaną przez nas żywność. Nie zawsze jednak będzie to alergia. Oczywiście sami nie diagnozujemy schorzenia – od tego są specjaliści alergolodzy, a w przypadku zdiagnozowania – także dietetycy.

Rozwój nietolerancji, mylonych nierzadko z alergią, powoduje wszechobecność konserwantów i dodatków do żywności, jaką spożywamy na co dzień. Wzmacniacze smaku, koloru, substancje przedłużające zdatność produktu do spożycia bądź chroniące przed namnażaniem się w żywności mikroorganizmów nie jest bez znaczenia dla naszych organizmów. Ich nadmiar faktycznie ma wpływ na zmian flory bakteryjnej w jelitach i wpływa na osłabienie funkcjonowania lub zaburzenia w pracy układu immunologicznego.

Związki takie jak glutaminian sodu (MSG) czy siarczyny (obecne szczególnie w czerwonym winie, a także w wyrobach mięsnych i rybach, przetworach owocowych i warzywnych) nierzadko wywołują reakcje, które mogą być mylone z alergią pokarmową.

Glutaminian sodu, spożyty w większych ilościach (m.in. w herbatnikach i innych słodyczach) może powodować złożone reakcje – od wypieków, skokowych zmian ciepłoty ciała, po bóle głowy, refluks czy przejściowe duszności w klatce piersiowej. Siarczyny mogą prowadzić do reakcji astmatycznych, nadreaktywności błony śluzowej nosa.

Niektóre z objawów alergii pokarmowej (takie jak skurcze brzucha) są wspólne dla zatrucia pokarmowego i alergii. Jednak zatrucie pokarmowe jest spowodowane przez drobnoustroje - bakterie i toksyny, które mogą spowodować skażenie mięsa i produktów mlecznych.

W przypadku wrzodów czy nowotworu przewodu pokarmowego, dróg oddechowych można odczuwać takie same objawy jak w przypadku alergii pokarmowej. Są to na ogół wymioty, biegunka, skurcze i bóle brzucha, które nasilają się podczas jedzenia.

Świadome zakupy – z dokładną analizą składu nabywanych produktów żywnościowych, a przy tym unikanie wyrobów wysokoprzetworzonych oraz wczesne zdiagnozowanie problemu pozwolą na zastosowanie odpowiedniej diety i szybkie wyeliminowanie niepożądanych składników pokarmowych. Warto udać się do specjalisty – lekarze rodzinni nierzadko mają trudności z jednoznacznym określeniem czy to alergia czy nietolerancja, przepisują farmaceutyki przeciwbólowe czy przeczyszczające, co nie rozwiązuje problemu, a jedynie zwiększa ilość toksyn w organizmie, obciążających układ immunologiczny.

Autor: Klinika Diety Gryszkin – Wrocław, ul. Długosza 4*

* Klinka oferuje dietę w alergii i wsparcie leczenia.

Zdjęcie: www.flickr.com